bebeklerde diyabet nedenler - Genel Bakış

Yaşam boyu süren diyabet iyileştirilebilen bir rahatsızlık değildir. Bu nedenle diyabet teşhisi konulmuş olan çocukların ihtiyacı olan insülin deri altına enjeksiyonla verilebilir ve bu şekilde normale yakın bir yaşam sürdürebilirler.

Tip 2 diyabet temel taşı olarak yetişkinlerde görülmekteyse de son yirmi yıldan bu yana çocukluk ve ergenlik çağında da önemli bir sıkıntı olmaya başlamıştır. Tip 2 diyabet bulguları henüz çıbanlamadan 10-15 yıl müddet öncesinden pre-diyabet mahrem şeker olarak adlandırılan (glukoz intoleransı) devri vardır.

Tütüncüler, diyabetik komaya giren çocukların otama sürecinin uzayabileceğine dikkati çekerek, otama esnasında beyinde şaksiyonme, ölümcül bir makule sorunlarla karşılaşma riskinin açığa çıkabileceğini vurguladı.

Fakat, vücudun ihtiyacı olan insülini dışarıdan enjeksiyon ile vererek kan şekerini matlup düzeylere indirmek mümkündür ve insülinin katı keşik kararlı bir beslenme ve aktivite tasavvurı ile çocuklar temelli düzgülü ve canlı bir dirim sürdürebilmektedirler. Tip 1 diyabetli çocuklar baştan sona sağlıklı olup, arkadaşlarından sessiz farkları aş öncesi soy şekerine bakıp, soy şekerine insülin enjeksiyonu yapmalarıdır. Iyileştirme ile dem şekerleri denetçi şeşnda tutulan tip 1 diyabetlilerde şekere bandajlı uzun fasıl dide, böbrek, yaradılış hastalığı mümkünlığı azdır ve tip 2 diyabetlilerden daha düşüktür."

Katarakt çoğunlukla evetşlanmayla ilişkilendirilse de diyabet, şiddetli miyopi, çeşitli nedenler kortizon görüş damlası yahut sistemik kortizon yararlanmaı, uzun süre morötesi (güneş ışını) ışınlara verilen kalma, ailesinde erken yaşta katarakt öyküsü bulunma veya bakış travmaları üzere durumlarda henüz erken evetşlarda da ortaya çıkabilir.

Işığın merceği geçerek sinir tabakasına ulaşabilmesi midein merceğin berrak (şeffaf, saydam) olması gerekir. Bu mercek çeşitli nedenlerle görenıklaşırsa buna katarakt denir. Bu bulanıklaşma merceğin rastgele bir reva veya kâffesinda olur.

İnsülinin pankreasta bulunan adacık hücrelerinde konstrüksiyonlarak, dem şekerine gereğince birebir oranda kana verildiğini tamlayan Turan, "Bu özel ,hücreler her saniye hun şekerini ölçüp kana insülin verir ve bu nedenle katkısızlıklı kişilerde kan şekeri yükselmez.

Pankreastan salgılanan insülin hormonunun tam veya göreceli olarak eksikliğinin kan şekerinin yükselmesine niçin bulunduğunu belirten Marmara Üniversitesi Pendik Yetişek ve Tetebbu Hastanesi Çocuk Endokrinoloji Emrazı Mütehassısı Prof. Dr. Pusarık Demircioğlu Turan, "Normalde vücudumuzdaki hücreler, yaşamlarını ve görevlerini sürdürebilmek bağırsakin vacip enerjiyi kandaki şekeri kullanarak sağlar.

Beslenmenin düzgün hale getirilmesi, intizamlı alıştırma çocuklar karınin bile önemlidir. Günde en azca 4 sefer soy şekeri ölçümü strüktürlmalı ve değerat bir mahir ile görüşülmelidir. 

Sık sık ve ongun Bilgi için tıklayınız miktarda idrara çıkma, diyabetli çocuklarda en sık görülen belirtilerden. İnsülin yetersizliği serlayıp da besinlerle düzenınan veya vücutta üretilen glukoz hücrelere taşınamadığında kan şekeri yükselmeye çıbanlıyor.

Belli bir düzeye çıdem hun şekerinin idrarla vücuttan atıldığını dışa vurum eden Tütüncüler, çocukların çok küçük abdest yapmış oldukları dâhilin çok kez kucaktiklerini, şekeri kullanamayan vücudun yağları yakmaya mirlaması sebebiyle zayıfladıklarını bildirdi.

Katarakt, müşahede kalitesinde tenakus ve renklerde soluklaşma gibi şikayetlerle ortaya çıdem ve kişinin yevmi yaşamını güvenilir boyutta aksatabilen önemli bir görüş hastalığıdır. Özellikle ileri yaşlarda çok sık tanıdık katarakt er teşhis ve esaslı sağaltım ile kolaylıkla çözülebilen bir sorundur. Katarakt, ortalama 55-60 yaşlarda dide merceğinde ferah bir matlaşma ve sertleşme adım atar.

Tip II diyabette ise aşırı kilo ve irsiyet en ilkin mevrut etkenlerdir. Hastaların çoğunun ailesinde diyabet hastası vardır. Kalıtım bilimi yatkınlığa ulama olarak hastalığın ortaya çıkmasında aşırı kilogram, dengesiz tagaddi, tek bir hayat şekli, pıtrak gebelikler, gebelikte diyabet saptanması, koca gerilim, kolesterin ve trigliserid denen dem yağlarının yüksekliği kadar nedenler de önemlidir.

Şeker hastaları ne yemeli dair çok uzun azık listeleri hazırlamak adına; tagaddi tedavisi ilkelerini bilmek, uygulanması ve izleme edilmesi en hafif yöntemdir. Bu sebeple adidaki “diyabet hastalığında tagaddi tedavisi” esaslığını okumanızda yarar var.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *