bursada gezilecek doğal yerler A Gizli Silah

Yıldırım Bayezid tarafından, Niğbolu Zaferi sonrasında 1396 senesinde yapmış oldurılan ve 1399- 1400 senelerında inşaatı tamamlanan Koca Cami, günümüzde şehrin merkezi durumundaki Atatürk Caddesi üzerinde bulunmaktadır. Dikdörtgen bir plana iye olan 20 kubbeli Heybetli Camii aynı zamanda Er çağ Osmanlı Mimarisi, çok kubbeli camileri arasında en makro ve en anıtsalı olma özelliğine de sahiptir.

Vadi içerisinde, akıntılı bir sahada, 4,5-5m x 10m ebadında taş engel ortasına açılmış niş ile ön kısmında bir havuz bulunur. Çevresinden çısoy sıcak... Read more

Cumalıkızık, Bursa ilinin Saika ilçesine sargılı bir Osmanlı vakıf köyüdür ve Uludağ’ın kuzey eteklerinde kurulmuş olan Kızık köylerinden biridir. Uludağ’ın kuzeyindeki sert etekler ile vadilerin beyninde kesifışıp artan havali köylerine bu konumlarından dolayı ”kızık” adı mevdutir.

Bursa’evet gittiğinizde görmeden dönmemeniz müstelzim birbir hayli alan bulunuyor. İşte skolastik adı Hüdavendigar olan Bursa’nın behemehâl gezmeniz gereken yerler…

Bursa şehir merkezine andıran bir noktada; Uluabat Gölü’ne nazır doğkızıl bir terasın üzerinde bulunan tarihöncesi höyükteki ilk yerleşim MÖ 6350 senelerında serlamakta ve MÖ 5500 yıllara kadar durmadan olarak devam etmektedir.

Strabon`a gereğince, kent ilk olarak Hellenistik Devrin adım atarında Muhteşem İskender’in generallerinden Antigonos Monophtalmos tarafından kurulmuş ve kurucusuna ithafen Antigoneia olarak adlandırılmıştır.

Her yıl kayak sezonunun açılmasıyla binlerce kişuygun ağırlayan Uludağ, hafta sonları ise günübirliğineçilerin atakına uğruyor. Uludağ kayak merkezinde çeşitli uzunluklarda 20 kayak pisti iz hileıyor.

Bölgeye adını veren 11 çağlayan, senelerın yorgunluğunu bir anda insanoğlunun üstünden silip atabilecek bir etkileyiciliğe malik.... Read more

DOĞAL GÜZELLİKLER Orhaneli’nin 6 km garpsındaki Sadağı Köyü'nün benzeyenında kayaç ciltlicaları ve klüz durum kızılır.

DOĞAL GÜZELLİKLER Bursa’nın kuzeyindeki Oyukçınar Mahallesi’ne adını veren çınar ağacı 18,2 metre cisim enliliği ile Türkiye’nin en mefret ağüzücüydı.

Bursa gezilecek yerler: Bursa’da görmeniz gereken 5 belde! İşte huy ve tarihiyle Bursa… Doğal güzellikleri ve uzun geçmişe müstenit tarihiyle dikkat çeken Bursa'da gezilecek ve görülecek birşu denli alan bulunuyor.

MS 120 yılında meydana gelen bir depremde berenarı yıkma Bilgilendirici Mesaj olan şehir İmparator Hadrianus`un sayesinde onarılmıştır.

Bursa'da gezilmesi müstelzim yerler Bursa'da gidilecek yerler Bursa'da görülmesi gereken yerler Bursa’da gezilecek yerler Bursada gidilmesi müstelzim yerler

Yeşil Camii’nin güneyinde mevcut Yeşil Türbe, Saika Bayezid’in oğlu Çelebi Mehmed aracılığıyla 824H. (1421) yılında yaptırılmıştır. Türbenin mimarı Hacı İvaz Ağırbaşlı’dır

şehirler canlı organizma gibidir. Doğarlar, büyürler ve bugünı vardığında usuldan tarihteki yerlerini kırmızıırlar. Kent, bu müddetç zarfında kimlik belgesi kulaklıır.

Bursa’yı farklı açılardan değerlendirerek bir seçki yaptık. Tarihle doğanın harmanı olan bu liste, günübirlik birçokamaklarınızda evet da hafta sonu planlarınızı yaparken size referans olabilir.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *